Valószínűleg nagyon sok mozirajongó értetlenkedve nézett, amikor a Solo: Egy Star Wars történet végén kiderült, hogy a filmben szereplő bűnszervezet élén Darth Maul áll. Sokaknak nyilván fogalma sem volt, hogy lehet életben a karakter. A klónok háborúja nézői ugyanakkor jól tudták, hogy miről van szó:
Szerencsére azonban A klónok háborúja tervezett, de el nem készült epizódjainak forgatókönyveit nem dobták ki: néhány alapján könyv vagy képregény készült – így született meg a Dathomir fia is.
Az nagyon erősen érződik az egész képregényen, hogy egy ismert sztori kiegészítéseként, levezetéseként funkcionál. Éppen ezért valószínűleg a sorozat rajongóin kívül másnak nem különösebben érdekes. Annak, aki nem ismeri az előzményeket nagyon a levegőben lóghat az egész – nem fogja érteni az utalásokat, nem fogja tudni a mellékszereplőkről, hogy kicsodák. Ezt könnyen el lehetett volna kerülni azzal, ha néhány visszaemlékezésben elmesélik, hogy mi is történt Maullal a Baljós árnyak után. Igaz, olvashatunk egy szöveges bevezetőt, amely röviden összefoglalja A klónok háborújában látottakat, de ez nem feltétlenül elég olyasvalakinek, aki azt nem nézte, mivel nem csak jól ismert Star Wars-karakterek szerepelnek, hanem olyanok is, akiket a sorozatban mutattak be.
Igazán érteni és értékelni tehát csak A klónok háborúja rajongói fogják a Dathomir fiát.Ehhez hozzátartozik, hogy ennek a képregénynek is az a gyengéje, ami a sorozat több történetszálának: egyszerűen nincs benne igazi feszültség. Az alapsztori ez esetben az, hogy Maul szembeszáll Dooku gróffal és Grievous tábornokkal – és mivel tudjuk, hogy az utóbbiak A Sith-ek bosszúja idején is élni fognak, így aztán nem kérdés, hogy ők túlélik-e. Történik azért olyasmi is, ami nem kiszámítható, de összességében az egésznek nincsen igazán tétje. A klónok háborúja mindig akkor volt érdekes, amikor Anakin jellemének alakulására vagy a saját, eredeti karaktereire fókuszált, illetve amikor mellékes, jelentéktelenebb csataterekre röpítette el a nézőit – ahelyett, hogy a Dooku vagy Grievous elkapását és legyőzését célzó értelmetlen macska-egér harcot mutatta volna, amiben semmi izgalom nincs.
Egy dolog miatt azért mégis igazi kuriózum ez a sztori: itt láthatjuk először (és valószínűleg utoljára) együtt az előzménytrilógia három ikonikus gonosztevőjét: Mault, Dookut és Grievoust. Ezeknek a figuráknak az elsődleges funkciója, hogy előrevetítsék Darth Vader eljövetelét – mindegyikük az ő karakterének egy-egy aspektusát képviseli: Maul a gyűlölettől emésztett Sith, Dooku a Sötét Oldal felé forduló egykori Jedi, Grievous pedig a kiborg harcos. Egy rajongó számára éppen ezért igazi csemegét jelent egy olyan képregényt kézbe venni, amelyben ők vannak a középpontban. Annál szomorúbb, hogy nem használták ki igazán a hármójuk találkozásában rejlő potenciált.
A kötet képi világa tetszetős – noha az animációs sorozat stílusa helyett inkább a filmekét idézi –, adva van tehát egy igényesen kivitelezett kötet, amelynek ugyanakkor a sztorija A klónok háborúja ismerete nélkül nem érthető igazán, és a sorozat gyengébb történetszálait idézi. Ahogy korábban a másik saját képregényében, úgy ebben sem kapott Darth Maul a rajongók körében rendkívül népszerű, erős és nagy hatalmú karakterhez méltó sztorit.
Jeremy Barlow – Star Wars: Darth Maul, a Dathomir fia
Kiadó: Szukits
Kiadás éve: 2019
Értékelés: 6/10 raptor